
Jesień jest niezwykle pracowitą porą roku dla każdego posiadacza ogrodu. Można powiedzieć, że poza wiosną, to właśnie jesienią jest do zrobienia najwięcej. Od czego należy zacząć jesienne prace w ogrodzie? Poznajcie top 5 niezbędnych prac.
Top 1: Sadzenie roślin i usuwanie chwastów oraz zabezpieczenie agrotkaniną
Na początku warto zająć się sadzeniem roślin, ale i usuwaniem chwastów. Jesień to dobry czas na zakładanie ogrodu. O tej porze roku sadzi się wiele gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich, jak i wieloletnich. To też dobry czas na zakładanie trawnika. Wszystkie takie prace należy zaplanować na mniej więcej połowę września, kiedy jest jeszcze stosunkowo ciepło i rośliny mają czas się ukorzenić. Jesień to czas na sadzenie tulipanów czy narcyzów, ale również wykopywanie dalii, które nie mogą zimować w glebie. Cebulki wykopane należy przechowywać w piasku i torfie w dodatniej, ale stosunkowo niskiej temperaturze, przy zachowaniu optymalnej, nie za dużej wilgotności. Chwasty można usuwać przy użyciu wyrywacza to chwastów. Stosowanie chemii jest ostatecznością, bo jednak nie pozostaje ona bez wpływu na rośliny. Aby nie zaszkodzić trawnikowi stosuje się środki na chwasty dwuliścienne. Po usunięciu chwastów rośliny należy zabezpieczyć przed ich rozprzestrzenianiem się i tu sprawdzi się zabezpieczenie agrotkaniną. Trzeba wiedzieć, że agrotkaniny mają różną gramaturę, ale i wielkość, zatem należy dopasować je odpowiednio na rabaty. Do ich przytwierdzenia służą specjalne szpilki. Dzięki temu przy wietrze nie zostaną zerwane. Można je również obciążyć drobnymi kamykami. Ważne by zachować odpowiedni drenaż, by woda mogła przepływać do korzeni.
Top 2: Nawożenie roślin ogrodowych nawozami potasowymi i fosforowymi
Znasz już pierwsze prace ogrodowe jesienią. Do kolejnych należy przycinanie roślin, a także ich nawożenie. Tutaj trzeba pamiętać, że nie można już stosować nawozów azotowych. Rośliny przygotowują się już do zimy, potrzebują więc nawozów, które wzmocnią ich system korzeniowy, ale nie będą pobudzać ich do wzrostu. To dlatego nawozy jesienne do trawnika nie zawierają azotu, a raczej potas i fosfor. Te mikroelementy zwiększają również odporność roślin na mróz.
Top 3: Przygotowywanie roślin do zimy, czyli kopczykowanie i ściółkowanie, a także zabezpieczenie agrowłókniną
Warto odpowiednio przygotować rośliny do zimy. Trawy ozdobne związuje się w snopki i zabezpiecza agrowłókniną. Z kolei drzewka i krzewy, zwłaszcza te młode ściółkuje się korą drzewną, głównie sosnową. Dzięki jej zastosowaniu roślina chroniona jest także przed parowaniem wody i przesuszeniem, ale i przemarzaniem. Warto wiedzieć, że w czasie suszy zarówno jesienią, jak i zimą rośliny należy podlewać. Dzięki temu mogą przetrwać ten trudny dla nich okres.
Top 4: Usuwanie opadłych liści
Bez wątpienia należy również usuwać na bieżąco opadłe liście. Te namoknięte mogą powodować gnicie trawy. Do takiego zjawiska dochodzi zwłaszcza w zimie, gdy na nieusunięte z trawnika liście spadnie gruba warstwa śniegu. Pleśń pośniegowa powoduje degradację trawnika i właściwie trzeba zakładać go od początku. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o usuwanie liści. Niektórzy na obszarach nieporośniętych trawą pozostawiają niewielkie kopczyki liści jako schronienie zimowe dla jeży. Liście można łatwo usuwać stosując specjalny odkurzacz do liście z workiem. W ten sposób nie trzeba żmudnie grabić ogrodu fragment po fragmencie.
Top 5: Jak dbać o trawnik jesienią? Nawożenie, koszenie, usuwanie martwej darni
Już wiesz, że musisz usuwać z trawnika opadłe liście, ale czynności związanych z pielęgnacją trawnika jesienią jest znacznie więcej. Wspomnieliśmy już o nawożeniu, ale ważne jest też usuwanie martwej darni. Razem z nią można również usunąć pojawiający się i niechciany mech. Wystarczy wykonać wertykulację trawnika. Jesienią trawnik trzeba jeszcze regularnie kosić. Ostatnie koszenie przeprowadzamy wtedy, gdy zbliżają się jesienne przymrozki. Czasem jesień jest długa i ciepła i wtedy ostatnie koszenie z około 10 października można przesunąć nawet na początek listopada. Trawa powinna być wtedy skoszona na wysokość 4 cm.