
Jesienne porządki w ogrodzie mogą zajmować sporo czasu i spędzać sen z powiek. Szczególnie osobom, które kompletnie nie znają się na ogrodnictwie. Przychodzimy jednak z pomocą i przedstawiamy listę prac, jakie należy wykonać w ogrodzie przed nadejściem zimy. Jesienne miesiące to też dobry okres na zasadzenie niektórych roślin. Jak więc uporządkować ogród jesienią? Jakie prace w nim wykonać, aby dobrze przygotować go na zimę?
Jesień w ogrodzie
Jesień w ogrodzie to pora nie tylko na sprzątanie po letnich miesiącach. To też dobry okres na sadzenie i rozmnażanie roślin. Jednak nawet jeśli nie planujesz w tym czasie żadnych nowych nasadzeń, to warto spędzić te miesiące na zabiegach pielęgnacyjnych. Dzięki nim ogród przetrwa zimę, a na wiosnę będzie cieszył oko nowością.
Jesienią niektórzy rozsiadają się pod kocem z dobrą herbatą i ciekawą książką. Jeszcze inni wolą oglądać seriale. Osobom, które posiadają swój ogród, polecamy jednak zabrać się za prace w nim. A do zrobienia jest sporo, nawet w przypadku małych powierzchni. Wszystkie nasze wysiłki z pewnością zaowocują wraz z nadejściem wiosny. I to zaowocują dosłownie. Oto, jakie prace należy wykonać w ogrodzie przed nadejściem zimy.

Źródło: Pixabay
- Zasadź rośliny cebulowe. Chodzi o rośliny, które kwitną wczesną wiosną. Najlepiej jest posadzić je na przełomie września i października. Wybierając cebulki, warto zwrócić uwagę na to, czy nie są przesuszone ani przebarwione. Odrzuć też te, które wypuszczają już liście albo korzenie. Przed posadzeniem wybierz miejsce najbardziej nasłonecznione. Specjalne ażurowe koszyczki pomocą ci uchronić cebulki przed gryzoniami myszkującymi jesienią.
- Zasiej kwiaty. Najlepiej zrobić to już we wrześniu. Kwiaty, które najczęściej się wtedy sieje to na przykład chabry, maki czy ostróżki. Kwiaty te zakwitną późną wiosną i wczesnym latem.
- Zakończ nawozić rośliny. Koniec sierpnia to ostatni moment na nawożenie roślin. We wrześniu możesz jedynie nawozić trawnik. Najlepiej jest wykorzystać do tego mieszankę fosforu i potasu. Pomaga ona zregenerować trawę i zwiększyć jej odporność na choroby czy przymrozki. Nie przesadzaj z azotem.
- Zbierz owoce i warzywa. Zbiory najczęściej przypadają na wrzesień, kiedy możemy rozkoszować się smakiem owoców i warzyw. Warto wtedy także zebrać nasiona roślin jednorocznych. Przydadzą się w przyszłym roku.
- Zabezpiecz wrażliwe na mróz rośliny. Trzeba zrobić to jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Dla niektórych gatunków roślin zima może okazać się zabójcza. Dlatego już przed jej nadejściem warto zabrać do domu rośliny pokojowe, które latem stały na tarasie. Rośliny można też schować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, na przykład w piwnicy czy w garażu.
- Nie zapomnij o podlewaniu. Gdy podczas wielu dni nie spada ani jedna kropla deszczu, nie możemy zapominać o podlewaniu roślin, które potrzebują nawodnienia. Jesienią szczególnie istotne jest to w przypadku iglaków. Takie rośliny przez cały sezon wyparowują wodę, dlatego przed zimą należy je uzupełnić.
- Zgrab nadmiar liści. Jesienią należy systematycznie grabić w jedno miejsce (nie palić) liście. Zalegające i gnijące na trawie suche liście uszkadzają trawnik i mogą niekorzystnie wpływać na niektóre rośliny. W kupkach liści, które zostawimy, chronią się niektóre pożyteczne owady czy dzikie zwierzęta.
- Spulchnij i odchwaść glebę na rabatach. Najlepiej jest to zrobić między wrześniem a końcem listopada. Spulchnienie gleby, czyli jej przekopanie, poprawi strukturę ziemi. Odchwaszczenie przygotuje rabatki na wiosnę.
- Przytnij rośliny, które tego wymagają. Październik to najlepsza pora na przycięcie roślin. Ostatecznie można to zrobić też w drugiej połowie listopada. Cięcia, które się wówczas wykonuje, mają charakter pielęgnacyjny. Sprawiają, że w razie ewentualnego chwilowego ocieplenia, nie wyrosną żadne świeże przyrosty. Gdy zapomnimy o tej czynności, a początkiem zimy złapie mróz, to świeżo wyrosłe pędy uschną. Narazi to roślinę na choroby.
- Zwalcz szkodniki z warzyw i owoców. Oczywiście każde działania zwalczające pasożyty warto zacząć jeszcze zanim się one pojawią na roślinach. Jeśli jednak tego nie zrobimy albo intruzi zaatakują mimo wszystko, warto sięgnąć po inne środki. Najlepiej jest unikać preparatów chemicznych, a skupić się na miksturach z warzyw i ziół.
- Oczyść oczko wodne. Ostatni moment, żeby to zrobić to koniec listopada. Jeszcze przed nadejściem mrozów należy przenieść z oczka wodnego do akwarium takie rośliny jak hiacynty wodne, salwinię czy grzybnię. Trzeba również zebrać zbierające się na powierzchni wody liście. Ostatnia czynność związana z oczkiem wodnym to przeniesienie ryb do akwarium i spuszczenie wody ze zbiornika. Przenoszenie ryb nie jest czynnością obowiązkową, jeśli głębokość w zbiorniku jest większa niż 120 centymetrów. Należy także przenieść w bezpieczne, ciepłe miejsce instalacje wodne, które są narażone na mróz. Chodzi o wodotryski, fontanny czy pompy. Dobrze jest je oczyścić i przechowywać w temperaturze powyżej zera.

Źródło: Pixabay
Super, że trafiłem na takie informacje. Koniecznie muszę to zapisać.