
Skarpa może być bardzo malowniczym, atrakcyjnym i dekoracyjnym elementem ogrodu. Wystarczy tylko odpowiednio ją zagospodarować, aby cieszyła oko. Przed aranżacją należy jednak podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z nich jest to, co chcemy na niej zasadzić. Niektóre rośliny zabezpieczają skarpę przed osuwaniem się. I to o nich powinniśmy pomyśleć. W poniższym artykule przedstawiamy rośliny, które idealnie nadają się na obsadzenie skarpy ogrodowej.
Rośliny na skarpę
Najlepiej na skarpie będą czuć się krzewy o niskim wzroście i zwartym pokroju. Na skarpach świetnie wyglądają rośliny płożące. Mają one kilka cech charakterystycznych. Jedną z nich jest dosyć zwarta struktura czy zdolność do naturalnego zagęszczania się. Są one odporne na warunki atmosferyczne i bardzo szybko się rozrastają. To sprawia, że w krótkim czasie możemy uzyskać pięknie zagospodarowaną skarpę.
Innym dobrym rozwiązaniem są też iglaki. Mają one rozwinięty system korzeniowy, co pozwala wiązać glebę. Chroni ją to przed obsuwaniem się. Na skarpy świetnie nadają się wrzosowiska. Mogą być pięknym uzupełnieniem iglaków. Trawy, na przykład te ozdobne, mogą upiększyć całą aranżację, albo stać się jedyną dekoracją skarpy. Innym rozwiązaniem są rośliny liściaste czy byliny. Mogą uatrakcyjnić całą dekorację. Poniżej przedstawiamy listę wybranych roślin, które według nas idealnie nadają się na obsadzenie skarpy. Są wśród nich iglaki, rośliny płożące czy byliny.

Źródło: Pixabay
Barwinek pospolity
Ten rodzaj rośliny występuje głównie w południowej Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Naturalnie występuje w lasach i zaroślach. Barwinek osiąga do 20 centymetrów wysokości. W dolnej części łodygi są zdrewniałe i się pokładają. Łodygi z kwiatami są wzniesione. Liście są ciemnozielone i błyszczące. Barwinek ma najczęściej kwiaty w kolorze fioletowym lub niebieskim. Barwinek ma bardzo małe wymagania. Rośnie właściwie na każdej glebie i nie wymaga specjalnego oświetlenia. Jest odporny na mróz. Jest świetną rośliną na skarpę. Może występować na niej jako jedyna dekoracja albo dopełniać ozdobną trawę.
Bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity to ciemnozielone pnącze. Najlepiej wygląda wsparty na podporach, do których przyczepia się za pomocą ogonków przybyszowych. Występuje również jako roślina okrywowa. Tylko od nas zależy, jaką formę przyjmie ona na naszej skarpie. Pędy bluszczu wyrastają nawet do 20 metrów długości. Jest rośliną długowieczną. Rośnie wolno, jest odporny na mróz, jednak podczas bezśnieżnych i mroźnych zim ma tendencję do zamarzania. Dlatego poleca się sadzić bluszcza pospolitego w cieplejszych regionach kraju. Jego podłoże powinno być dostatecznie wilgotne. Pięknie wygląda na skarpach w postaci zielonego, gęstego dywanu.

Źródło: Pixabay
Jałowce płożące
Świetnie sprawdzają się jako rośliny okrywowe. Mają niewielkie wymagania co do gleby. Nie przeszkadza im sucha gleba. Najlepiej czują się w nasłonecznionych miejscach i ciepłych stanowiskach. Do tego wszystkiego jałowce są mrozoodporne. Wyróżnia się wiele atrakcyjnych odmian jałowca. Wszystkie one mają barwne liście w różnych kolorach. Rośliny występują głównie w kolorach srebrzystoniebieskim, intensywnie żółtym, szarozielonym czy jasnoniebieskim.
Rozchodniki
Najczęściej mają ciemnozielone, seledynowe albo niebieskoczerwone liście. Rozchodniki kwitną od czerwca do września. Mają białe, żółte, pomarańczowe albo bordowe kwiaty. Są piękną ozdobą nie tylko skalniaków, ale nawet zwykłych ogródków. Maja wiele ciekawych gatunków, dzięki temu możemy wybierać w przeróżnych formach i kolorach. Nie są bardzo wymagające, a ich uprawa i pielęgnacja nie niesie ze sobą większych trudności.

Źródło: Pixabay
Do jeszcze innych roślin, które idealnie nadają się do obsadzenia skarp, należą:
- irga,
- róża okrywowa,
- berberys,
- tymianek,
- runianka japońska,
- żurawka ogrodowa,
- płomyk szydlasty,
- kostrzewy,
- kosodrzewina,
- rokitnik zwyczajny,
- cymbalaria murowa,
- smagliczka skalna.

Źródło: Pixabay
Jak obsadzić skarpę
Poniżej przedstawiamy kilka porad, dotyczących osadzania skarp:
- Skarpę można obsadzić ozdobną trawą, jeśli jej nachylenie nie przekracza 30°. W innym przypadku koszenie trawy będzie bardzo uciążliwe, a nawet zupełnie niemożliwe. Wówczas warto sięgnąć po rośliny, uznawane za alternatywę klasycznego trawnika: runianka, bluszczyk, barwinek).
- Na skarpę warto sięgać po gatunki ekspansywne, które zapobiegają zachwaszczaniu i są łatwe w uprawie.
- Warto zwrócić uwagę na płożące odmiany roślin. Głównie chodzi o iglaki. Pięknie wypełniają one przestrzeń. Mogą występować jako jedyna ozdoba skarpy albo dopełniać inne rośliny. Rośliny płożące tworzą specyficzne dywany na podłożu.
- Skarpy, które są dosyć strome i pochyłe warto wzmocnić murkiem oporowym. Wówczas będziemy mieć pewność, że ziemia się nie osunie, a rośliny nie zniszczą. Murki same w sobie mogą również stać się ozdobą ogrodu.
- Podczas sadzenia roślin na skarpie, warto zwrócić uwagę, aby bryła korzeniowa była ustawiona pionowo.
- Skarpę umacniają również pnącza, czyli rośliny okrywowe. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim bluszcz pospolity.
Według mnie na skarpy najlepsze są rośliny płożące różnego rodzaju. Wyglądają bardzo estetycznie i nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji, więc ekstra!