
Ogród pokazowy można znaleźć właściwie w każdym zakątku Polski, gdzie obecnie przebywamy na wyjeździe albo wakacjach. Warto znaleźć jakiś najbliższy i wybrać się tam na krótką wycieczkę. To nie tylko miejsce idealne do relaksu, ale również źródło inspiracji. Takich ogrodów powstaje w Polsce coraz więcej. Zazwyczaj zakładają je rodzimi szkółkarze. Eksponują tym swoją ofertę, zapewniają atrakcje i źródło pomysłów dla odwiedzających. W poniższym artykule przedstawiamy 5 najpiękniejszych ogrodów pokazowych w Polsce. Dowiesz się z niego, które z nich warto obejrzeć i dlaczego.
Ogród na Rozstajach
Ogród na Rozstajach znajduje się w województwie świętokrzyskim. To ogród prywatny, który zajmuje powierzchnię jednego hektara. Ma trzy poziomy i rośnie tam ponad 2 tysiące gatunków roślin. Ogród sam w sobie jest wielką atrakcją dla zwiedzających, ale ponadto, zapewnia też inne. Można tam zobaczyć bowiem kolekcję nenufarów w oczkach wodnych, których jest tam sporo.
Ogród pokazowy na Rozstajach ma trzy poziomy. Możemy wybrać swój ulubiony i zaszyć się w nim na dłużej. Każdy bowiem oferuje coś innego i daje możliwość podziwiania roślin z różnych perspektyw. W ogrodzie, oprócz roślinności, żyją również na przykład, pawie, czarne łabędzie czy czarny bocian. Tłem ogrodu pokazowego na Rozstajach są olbrzymie stare drzewa, które nadają całości niepowtarzalnego, nieco rustykalnego klimatu.
Oprócz wspomnianych już oczek wodnych ogród oferuje także wodospady i szemrzące strumyki. Są tam również liczne żeliwne, drewniane i kamienne rzeźby wtopione w krajobraz. Pełnią funkcję nie tylko estetyczną i dekoracyjną, ale służą również jako praktyczne meble ogrodowe dla zwiedzających.
Ogród na Rozstajach jest czynny w soboty, niedziele i święta. Od kwietnia do października, w godzinach od 9 do 19. W październiku otwarty jest o godzinę krócej, do 18. Obowiązuje tam zakaz wprowadzania psów ze względu na charakter ogrodu.

Źródło: Pexels
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Znajduje się w Krakowie. Powstał z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej. W latach 80. w ubiegłym wieku został wpisany na listę zabytków. Dziś zajmuje powierzchnię prawie 10 ha. Zgromadzonych jest tam tysiące gatunków roślin. Głównie są to sagowce, rośliny mięsożerne, storczyki i rośliny użytkowe.
Ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego odgrywa ważną rolę w rozwoju nauki. Jest miejscem badań i inspiracji artystycznych. Znajduje się tam także kilka szklarni oraz palmiarnia. Jedną z największych atrakcji jest rosnący tam Dąb Jagielloński. Drzewo ma 230 lat. Ogromną zaletą ogrodu jest fakt, że znajduje się niedaleko centrum miasta.
Ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego czynny jest codziennie od 9. do 19. Dla zwiedzających dostępne są bilety ulgowe, normalne i grupowe.
Arboretum w Bolestraszycach
Arboretum w Bolestraszycach zostało założone w 1975 roku. Znajduje się na Podkarpaciu, niedaleko Przemyśla. Ogród botaniczny obejmuje park i dwór, w którym mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Arboretum w części znajduje się również na forcie dawnej Twierdzy Przemyśl. Można śmiało powiedzieć więc, że ogród łączy historię ze współczesnością.
Znajdują się tam wiekowe drzewa z dawnych ogrodów zamkowych, rodzime krzewy i kwiaty. Sporo tam ginących i chronionych gatunków roślin. Stare rośliny zostały uzupełnione o nowe nasadzenia. Są wśród nich na przykład gatunki obcego pochodzenia. Na terenie arboretum znajduje się kilka oczek i zbiorników wodnych. Prezentowane są tam również stałe wystawy. Są wśród nich ekspozycje ornitologiczne, fotograficzne czy dendrologiczne. Duże zainteresowanie wzbudzają wśród zwiedzających wiklinowe rzeźby rozmieszczone na terenie ogrodu. Powstały one podczas Międzynarodowych Plenerów Artystycznych.

Źródło: Pexels
Ogród Botaniczny UMCS
Ogród leży w Lublinie i istnieje od 1958 roku. Został udostępniony zwiedzającym w kwietniu 1974 roku. Ogród botaniczny jest jednym z ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Lublina. Obejmuje bogatą kolekcję okazów polskiej flory. 22 gatunki z występujących tam roślin mają dziś status zagrożonych wyginięciem.
Rośliny w ogrodzie zostały zgromadzone w 12 sekcjach, od kolekcji roślin biblijnych po rośliny górskie. Na terenie ogrodu znajdują się stawy, strumień, palmiarnia czy aleja lipowo-jesionowa. Wiele z rosnących tam drzew mają 192 lata. Pracownicy ogrodu starają się je utrzymać w jak najlepszej kondycji. Ogród jest czynny od kwietnia do końca października.
Ogród Brzoskwinia
To ostatni ogród na naszej liście najpiękniejszych ogrodów pokazowych w Polsce. Ogród Brzoskwinia to ogród prywatny, położony na jurajskim Garbie Tenczyńskim. Jego powierzchnia to około 13 ha. Teren pełen jest malowniczych wzniesień i wąwozów. Ogród brzoskwinia ma być docelowo parkiem dendrologicznym i zawierać sporą kolekcję drzew i krzewów.
Ogród pokazowy to idealne miejsce na weekend dla rodziny, wypad za miasto czy małą imprezę okolicznościową. Jest tam możliwość rezerwacji parku. Ogród czynny jest przez cały rok z wyjątkiem zarezerwowanych terminów. Wstęp bezpłatny.

Źródło: Pexels
Cudowne miejsca. w niektórych byłam i naprawdę polecam z czystym sercem 😀