
Cienisty balkon w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody dla pięknych kwiatów. Strona północna oferuje bowiem wszystko to, co cieniolubne rośliny lubią najbardziej. Cień, półcień i nie za wysokie temperatury. A takich roślin jest naprawdę sporo. Jakie więc kwiaty posadzić na zacieniony balkon? Które rośliny będą pięknie się prezentować od strony północnej? I jak o nie dbać? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.
Czym powinny charakteryzować się rośliny na zacieniony balkon
Kiedy urządzamy balkon od strony południowej, mamy do wyboru ogromny wybór roślin kochających słońce. To nie tylko kwiaty, ale również iglaki czy mini drzewka owocowe. Feeria barw i kolorów, różnorodność i piękny zapach otaczają wówczas nasz balkonowy kącik. Możemy się tam opalać, czytać książkę, wypić kawę czy pracować. Nieco trudniejsze zadanie czeka nas podczas urządzania balkonu, który znajduje się w cieniu lub półcieniu. Jednak nawet w tym przypadku centra ogrodnicze oferują nam szeroki wybór roślin cieniolubnych.
Czym więc powinny charakteryzować się rośliny na zacieniony balkon? Przede wszystkim muszą lubić wyłącznie cień mieć predyspozycje do rośnięcia w donicach. To dwa podstawowe wymagania. Do takich roślin należy wiele kwiatowych i zielonych bylin, zioła, iglaki czy nawet warzywa. Posadzone na balkonie, stworzą nam z tego miejsca przyjemne miejsce do odpoczynku i relaksu. Stworzą wrażenie zielonego salonu i odgrodzą od oczu sąsiadów. Jakie więc rośliny wybrać na zacieniony balkon? Oto kilka podpowiedzi.

Źródło: Pixabay
Jakie rośliny na balkon od strony północnej
Przed podjęciem decyzji o obsadzeniu naszego balkonu, musimy podjąć decyzję, na jakie obsadzenie się decydujemy. Czy ma być ono sezonowe, trwałe czy mieszane? Naszym zdaniem, najlepiej jest wybrać mieszane. Wtedy niestraszne nam będą żadne ograniczenia. Będziemy mogli wybrać kwiaty zarówno sezonowe, jak i te trwałe. Na naszej liście znajdują się więc różnego rodzaju rośliny na balkon od strony północnej.
Hortensja
To idealna ozdoba zacienionego balkonu. Hortensja ogrodowa, w przeciwieństwie do tej bukietowej, nie wymaga stanowiska słonecznego. Potrzebuje natomiast ciągłego nawodnienia i lekko wilgotnej ziemi. Nie należy jej jednak przelewać, gdyż wtedy ziemia jest „ruchliwa”. Hortensja jest na to szczególnie wrażliwa. W lecie należy ją nawozić, przed zimą okryć. Lubi cień, półcień i zaciszne stanowiska.
Niecierpek
Źle znoszą nadmiar słońca, dlatego są idealnym kandydatem na roślinę na zacieniony balkon. Gdy mają za dużo promieni słonecznych, przestają kwitnąć, a ich liście stają się matowe. W cieniu w pełni prezentują swoje piękne, kolorowe kwiaty. Najczęściej są one bordowe, czerwone, amarantowe, fioletowe, różowe, łososiowe, a nawet dwubarwne. Kwitną od wiosny do późnej jesieni. Przez wyraziste kolory kwiatów idealnie kontrastują z gładką zielenią roślin obok. Niecierpki ożywiają cieniste balkony.

Źródło: Pixabay
Fuksja
Zwane inaczej ułankami świetnie wkomponują się w zacienione stanowiska balkonowe. Nie lubią nadmiernych promieni słonecznych, ale nie toleruje również przesuszenia. Należy ją regularnie podlewać niewielkimi porcjami wody. Fuksja potrzebuje też nawożenia, wtedy kwitnie bardzo długo i prezentuje swoje efektowne kwiaty. Odmian fuksji jest wiele i każda z nich wyróżnia się nieco inną budową kwiatów. Są one w różnych kolorach, ale najczęściej spotykamy fuksje czerwone, fioletowe, purpurowe czy białe. Mogą być jednobarwne albo wielobarwne.
Paproć
Mimo że paprocie nie kwitną, to na zacienionych balkonach prezentują się równie okazale co kolorowe kwiaty. To wieloletnie rośliny, które w naturalnym środowisku rosną dziko. Jest jednak wiele odmian, które hoduje się w ogródkach czy w donicach. Mimo że występują również w otaczającym nas środowisku, to nie należy ich wykopywać. Znajdują się one bowiem często pod ścisłą ochroną. Miejsca obsadzone paprociami są dekoracyjne przez cały rok. Najlepiej komponują się z nimi funkie, ozdobne trawy czy zawilce. Lubią zacienione miejsca osłonięte od wiatru. Wymagają oczywiście regularnego podlewania.
Funkia
To jedna z najpopularniejszych roślin na zacieniony balkon. Mimo że nie lubi dostępu do słońca, to posiada duże, obfite, owalne i dwukolorowe liście. Nie lubią przesuszania, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Mimo że ich główną ozdobą są liście, to również kwiaty zwracają na siebie uwagę. Zazwyczaj są one fioletowe lub białe. Część z nich rozwija się w lipcu, a część dopiero wczesną jesienią. Cechuje je duża wytrzymałość, są odporne na mrozy.

Źródło: Pixabay
Jak dbać o rośliny na zacienionym balkonie
Rośliny na balkonie od strony północnej są szczególnie narażone na występowanie chorób grzybowych. To głównie ciepłe i wilgotne miesiące mogą być dla kwiatów sporym utrapieniem. Właśnie pod kątem występowania grzybów trzeba szczególnie obserwować nasze rośliny i szybko reagować przy pierwszych objawach. Gdy roślina choruje na choroby grzybowe, najlepiej sprawdzają się opryski z preparatami przeciwgrzybicznymi. Dają one szansę na całkowite zlikwidowanie infekcji albo częściowe pozbycie się jej.
Hortensje to rzeczywiście super kwiaty na tego rodzaju balkony. Sama mam i bardzo polecam!