
Róża nie bez powodu uważana jest za królową kwiatów. Do wyboru mamy ogromną ilość odmian o kwiatach w różnych kolorach oraz kształtach. Wiele z nich nie tylko przepięknie wygląda, ale również pięknie pachnie.
Uprawa balkonowa róż
Panuje powszechne przekonanie, iż róża jest gatunkiem trudnym w uprawie. Prawdą jest, że rośliny te wymagają troski i pielęgnacji, ale przestrzegając kilku prostych zasad, na pewno osiągniemy sukces w ich uprawie. Wiele odmian nadaje się nie tylko do uprawy gruntowej , ale z powodzeniem można je uprawiać na własnym balkonie. Dowiedz się, jakie odmiany róż nadają się do uprawy balkonowej.
Jakie gatunki róż sprawdzą się w doniczkach
Do uprawy doniczkowej na balkonie czy tarasie doskonale sprawdzą się odmiany pnące, które można prowadzić w szpalerach po podporach dla pnączy. Wykorzystać możemy również mocną balustradę, po której będą mogły wspinać się pędy. W tego rodzaju nasadzeniach sprawdzą się takie odmiany jak:
- Aloha – bardzo obficie kwitnąca odmiana w kolorze moreli. Kwiaty mają piękny, unikatowy owocowy zapach. Roślina ta posiada bardzo odporne liście, dobrze sobie radzi w miejscach pół cienistych. Jest to róża wielokrotnie nagradzana w międzynarodowych konkursach różanych
- Gertrude Jekkyl – róża angielska, doskonała do uprawy soliterowej. Odmiana wyróżnia się swoimi pięknymi, pełnymi, intensywnie pachnącymi kwiatami w kolorze różu. Kwitnie od VI – X . Preferuje stanowisko słoneczne, a także pół-cieniste. Znakomita odporność na choroby.
- Flammentanz – odmiana o ciemnoczerwonych pełnych kwiatach z widocznymi żółtymi pręcikami. Róża ta jest bardzo mrozoodporna i rzadko atakują ją choroby grzybowe. Pamiętajmy jednak, że odmiana ta ma bardzo szybko rośnie i trzeba jej zapewnić sporo miejsca i solidne podpory.
Nieco mniej miejsca zajmują doniczkowe róże krzaczaste, rabatowe i karłowe.
Największą wartość w aranżacjach balkonowych i tarasowych mają te odmiany, których atrybutem jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też piękny zapach . W tej roli doskonale wpada m.in. wielkokwiatowa
- Auguste Escoffier – niewiarygodnie zdrowa odmiana o różowo-brzoskwiniowych kwiatach, która świetnie sobie radzi z utrzymywaniem liści na krzewie. Kwitnie od VI do X, powtarzając kwitnienie kilkukrotnie w sezonie.
Jak łączyć róże z innymi roślinami
Róże możemy łączyć z kwitnącymi roślinami jednorocznymi lub bylinami. Najlepiej wybrać te, które kwitną w kolorach różu, fioletu, błękitu czy bieli. Przykładem długowiecznych roślin towarzyszących mogą być: lawenda, gaura, kocimiętka oraz dzwonek, kwitnący na biało i niebiesko.
Uprawa róż w doniczkach
Uprawiając róże w doniczkach pierwszorzędne znaczenie ma wielkość pojemnika, w której będzie sadzona. Powinien mieć on wysokość co najmniej 40 cm i posiadać otwory odprowadzające nadmiar wody. Krzewy należy sadzić w specjalnym podłożu dedykowanym uprawie róż, które zawierać będzie odpowiednią ilość składników pokarmowych, jak również nie będzie się zamulało podczas podlewania. Dodatkowo, wiosną oraz w czerwcu podłoże zasilamy nawozem długodziałającym. Dno doniczki wysypujemy warstwą drenażu z keramzytu. Pomiędzy drenażem, a ziemią można umieścić filtr z agrowłókniny, który zapobiegnie zamulaniu warstwy drenującej. Rośliny przesadzamy co 2-3 lata. Róże uprawiane w doniczkach, są dużo bardziej narażone na przemarzanie, niż te rosnące w gruncie. Pamiętajmy, aby przed nastaniem mrozów zabrać donice z różami do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie przezimują. Może to być na przykład jasny garaż, pomieszczenie gospodarcze, lub klatka schodowa. Kluczowe jest, aby temperatura w nim nie spadała poniżej zera.
Róże mogą być zimowane na dworze, jednak należy pamiętać, aby owinąć doniczki folią pęcherzykowatą oraz włókniną, pędy zaś okryć gałązkami jodły. Nie zapominajmy też, aby od czasu do czasu, gdy nie ma mrozu, róże podlać niewielką ilością wody, aby podłoże w doniczkach całkowicie nie wyschło.
Wiosną, kiedy nie będzie przymrozków, możemy wystawić donice z różami na zewnątrz lub zdjąć zabezpieczenia, w których zimowały na balkonie. Wiosną usuwamy uszkodzone pędy i formujemy krzewy na właściwy kształt. Jeśli jest taka potrzeba, przesadzamy rośliny do większych pojemników.