
Drewno to bez wątpienia najszlachetniejszy materiał w przemyśle stolarskim. Nadaje każdej przestrzeni przytulności, a jednocześnie jest niezwykle eleganckie. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera drewno jako materiał do wykonania tarasu. Opowiemy o tym, jak dbać o drewniany taras, by cieszyć się jego urokiem przez lata.
Oleje do drewna – jakich preparatów używać do konserwacji drewna?
Oleje do drewna to podstawowy środek, jakiego używa się do konserwacji drewna. Warto nadmienić, że prawidłowo przeprowadzona konserwacja powinna się odbyć jeszcze przed montażem desek na tarasie. Pozwoli to zaimpregnować i pokryć olejem deski z każdej strony. Jeśli nie jest to możliwe – impregnację można wykonać później. Trzeba pamiętać także o tym, że świeże drewno musi być wietrzone przez kilka tygodni przed pierwszą aplikacją. Ponadto bardzo ważne jest regularne czyszczenie desek i renowacja ich powierzchni. Przejdźmy jednak do rzeczy: jakie oleje do drewna warto zastosować na tarasie?
Uniwersalny olej do drewna
Na rynku dostępne są uniwersalne oleje do tarasów. Produkowane na bazie naturalnych olejów (olej słonecznikowy, sojowy) preparaty nadają się do olejowania drewna egzotycznego (drewno twarde Bangkirai, Daglezja, Garapa, Massaranduba, Teak, modrzew) oraz drewna impregnowanego ciśnieniowo (świerk, sosna). Sprawdzą się także w przypadku drewna dębowego czy eukaliptusowego.
Olejowanie drewna tym środkiem pozwala uzyskać matową, transparentną powłokę ochronną. Taki zabieg uwydatnia naturalną strukturę drewna, wzmacnia je i głęboko odżywia. Powłoka przede wszystkim chroni przed wilgocią i zapobiega pęcznieniu desek. Jednocześnie mikroporowata struktura pozwala drewnu „oddychać”. Olej chroni też powierzchnię drewna przed promieniowaniem UV oraz innymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Konserwacja drewna za pomocą oleju tarasowego jest łatwa; olej nie zasycha podczas rozprowadzania. Nakłada się go cienkimi warstwami za pomocą pędzla, zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Naniesiona powłoka nie pęka i nie łuszczy się. Preparat spełnia europejskie normy bezpieczeństwa i jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i roślin.
Antypoślizgowy olej do tarasów
Na tarasie bywa ślisko (szczególnie jeśli powierzchnia desek jest gładka), a zatem dobrym pomysłem jest użycie oleju antypoślizgowego. Taki preparat nadaje się do olejowania powierzchni drewna egzotycznego Bangkirai, Daglezja, Garapa, Massaranduba, Teak, a także drewna modrzewiowego lub sosnowego.
Olej ten chroni deski tarasowe przed wilgocią i brudem, a także zapobiega rozwojowi pleśni, glonów i grzybów. Można go nałożyć na uprzednio zastosowane preparaty takie jak oleje pigmentowe czy farba do drewna. Dodatkowa powłoka zwiększy ich żywotność oraz zabezpieczy taras przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Podobnie jak omawiany wcześniej olej, tak również wersja antypoślizgowa tworzy mikroporowatą powłokę. Dzięki temu drewno oddycha i pracuje w naturalny sposób. Aplikacja tego środka jest łatwa; nie trzeba wcześniej szlifować ani gruntować powierzchni tarasu. Do naniesienia powłoki zaleca się użycie narzędzi, takich jak: wałek z mikrofibry, szczotka do malowania podłóg lub pędzel.
Olej lazurowy do ochrony drewna
Idealnym preparatem do ochrony drewna na tarasie jest olej lazurowy. Produkuje się go na bazie naturalnych olejów roślinnych (słonecznikowy, sojowy, ostowy i lniany).
Ten środek tworzy dekoracyjną, jedwabiście matową warstwę. Nadaje się w zasadzie do wszystkich powierzchni drewnianych (nie tylko na taras, ale też do ochrony mebli ogrodowych czy altanek). Olej lazurowy chroni deski przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi; ma właściwości hydrofobowe. Zapobiega pęcznieniu, jak i kruszeniu się drewna. Ponadto powstrzymuje rozwój pleśni, glonów i grzybów.
Konserwacja drewna za pomocą tego oleju jest równie łatwa co w przypadku wspomnianych wcześniej preparatów. Oleju nie trzeba rozcieńczać, wystarczy nanieść dwie cienkie warstwy za pomocą wałka lub pędzla.
Impregnacja drewna olejem – jak olejować drewno?
Warto nadmienić, że do impregnacji można używać specjalistycznych środków. Impregnat do drewna zapewnia doskonałą ochronę przed zgnilizną, pleśnią czy sinicą. Środki tego typu wzmacniają drewno, a olejowana powierzchnia staje się odporna na wilgoć, ale także na pęcznienie czy kruszenie się. Taki preparat głęboko wnika w strukturę drewna i jest doskonałą bazą na przykład dla olejów, które nadają koloru.
Impregnat do drewna
Wszelkie preparaty należy aplikować na zupełnie suche drewno. Deski powinny być dokładnie oczyszczone z zabrudzeń. Impregnat nanosi się grubą warstwą (potrzebne są 2-3 warstwy). Ważne, aby dokładnie pokryć powierzchnię preparatem – również czoła desek, profili i słupków. Impregnat nakłada się pędzlem lub wałkiem.
Oleje tarasowe
Oleje przeznaczone do konserwacji tarasów również trzeba aplikować na suche deski. Jak wspomnieliśmy – w przypadku świeżego drewna ważnym etapem jest wietrzenie drewna. Olej jest gotowy do użycia od razu po otwarciu puszki. Należy go aplikować cienką warstwą przy pomocy narzędzi (wałek lub pędzel, a na dużych powierzchniach sprawdzi się szczotka do podłóg), a nadmiar oleju wytrzeć bawełnianą ściereczką (po kilkunastu minutach). Następnie trzeba odczekać, aż nałożona warstwa wyschnie. Czas schnięcia oleju to około 12 godzin (w 23°C i przy 50% wilgotności powietrza).