
Kamienne ścieżki w ogrodzie wyglądają bardzo naturalnie. Są idealnym rozwiązaniem do każdego typu ogrodu, jednak najbardziej wpasowują się w klimat ogrodu naturalistycznego. Głównie z tego względu, że są tworzywem naturalnym i dlatego, że można je ułożyć dość swobodnie. Jednak chodnik z kamieni będzie się prezentował atrakcyjnie w każdym ogrodzie. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ułożyć chodnik z kamieni krok po kroku i jakie kamienie wybrać. Zebraliśmy też kilka inspiracji pokazujących, w jaki sposób możemy ułożyć płyty kamienne.
Kamienie na chodnik
Kamień od dawna jest jednym z ulubionych materiałów na chodniki i ścieżki ogrodowe. Nic dziwnego, to przecież najbardziej naturalne tworzywo, które w dodatku wygląda bardzo atrakcyjnie. Krąży opinia, że ścieżki z kamienia kosztują sporo. Jednak przy odpowiednim zaplanowaniu i kupnie materiałów z zakładów materialnych, można zaoszczędzić. Innym sposobem na oszczędność może być także kupno odpadów z rozbiórki starej ulicy. Na przykład kostki granitowej czy bazaltowej.

Źródło: Pixabay
Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się kupić kamień na chodnik, ważne jest, aby spełniał on kilka warunków. Po pierwsze płyty powinny być duże. Na tyle duże, aby wygodnie postawić na nich stopę, a najlepiej dwie. Nie jest przecież komfortowe zapadać się między kamieniami przy każdym kroku. Po drugie, kamienie powinny być jak najbardziej płaskie. To również dotyczy wygody osób, które będą po chodniku chodzić. Z płaskich kamieni stopa nie będzie się zsuwać, nawet przy mokrej nawierzchni. I ostatni ważny element. Grubość kamienia. Najlepiej, żeby wynosiła ona nie mniej niż 6 centymetrów. W innym przypadku bardzo możliwe jest, że płyta zwyczajnie będzie pękała, a nawet łamała.
Do układania chodnika od lat polecane są niemalże te same kamienie. Charakteryzują się one wytrzymałością i atrakcyjnością. Sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych i z pewnością będą służyć przez lata. Oto lista polecanych kamieni na chodnik:
- Płyta bazaltowa. Występuje ona w kolorze grafitowym i wykonana jest z najtwardszego kamienia. Charakteryzuje się antypoślizgową i lekko chropowatą nawierzchnią. Dzięki temu stopa nie ześlizguje się przy mokrej nawierzchni. Płyta bazaltowa jest idealna do samodzielnego wykonania ścieżki w ogrodzie.
- Granit. Płyty chodnikowe wykonane z granitu prezentują się bardzo atrakcyjnie i są łatwe w samodzielnym ułożeniu. Dzięki swoim właściwościom granit jest idealny również jako materiał do tworzenia elewacji, schodów, tarasów, podłóg czy podjazdów. Powierzchnia granitu jest zazwyczaj szorstka, co czyni ją antypoślizgową. Tym samym zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania. Granit występuje w różnych barwach i odcieniach, rozmiarach czy formach wykończenia. Powierzchnie dobrze jest myć myjką ciśnieniową.
- Żwir. To dosyć tani, ale efektowny materiał na ścieżkę ogrodową. To inaczej skała okruchowa osadowa w luźnej postaci. Składa się z różnych skał i minerałów. Zazwyczaj ma średnicę większą niż 2 milimetry. Żwir jest bardzo prosty w ułożeniu. Właściwie wystarczy tylko wyznaczyć granice chodnika i rozsypać w nich materiał. Warto pamiętać, że im bardziej nieregularna powierzchnia, tym żwir jest bardziej stabilny. Ścieżkę żwirową możemy uszlachetnić, dodając do niego drewno.
- Cegły. Choć na pierwszy rzut oka cegła bardziej wydaje się być materiałem budowlanym, a nie aranżacyjnym, to idealnie nadaje się na chodnik do naszego ogrodu. Niesamowite projekty z wykorzystaniem cegieł stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Warto jednak wiedzieć, że układanie cegieł nie należy do zadań najłatwiejszych. Można jednak użyć materiału z jakiejś rozbiórki, wtedy nie zachodzi konieczność kupowania nowego. To doskonały sposób na recykling. Chodniki z cegieł idealnie wpisują się w klimat surowego ogrodu. Przed ich ułożeniem musisz mieć dokładny plan, jak to zrobić. Gdy zdecydujesz się kupić nowy materiał, najlepiej, żeby były to już cegły klinkierowe.

Źródło: Pixabay
Jak ułożyć chodnik z kamieni
Jeśli w swoim projekcie będziecie się trzymać kroków opisanych poniżej, to raczej nic nie powinno nie pójść po waszej myśli. Oczywiście wiele zależy również od kamienia, na jaki się zdecydowaliście lub zdecydujecie. Ogólny plan wygląda jednak następująco:
- Impregnacja kamienia. Trzeba to zrobić szczególnie w przypadku piaskowca. Ograniczy to wnikanie wilgoci.
- Wyznaczanie przebiegu ścieżki. Tutaj można improwizować albo zdecydować się na bardziej klasyczne podejście, czyli wyznaczenie przebiegu chodnika.
- Korytowanie. Czyli inaczej prace mające na celu sprawić, aby wierzch ścieżki był równy z poziomem trawnika.
- Podbudowa ścieżki. Można zastosować piasek albo jego mieszankę.
- Technika układania. Wyróżniamy dwie podstawowe. Pierwszą z nich jest układanie kamienia na styk. Drugą – z przerwami między kamieniami. Ta pierwsza jest znacznie trudniejsze.
- Spadki. Czyli zadbanie o odpływ wody z powierzchni ścieżki.
- Wypełnienie spoin. Najczęściej spoiny zasypuje się piaskiem, piaskiem i cementem albo ziemią ogrodniczą z nasionami trawy.
- Osiadanie kamieni.

Źródło: Pixabay
W tym temacie to chyba najlepiej zdać się na fachowca! Serio, układałem sam i nie jest to proste zadanie. Fachowiec zrobił to dużo bardziej dokładniej i estetycznie.